Kraj: Středočeský GPS: 50°11'29.65"N; 14°14'43.95"E Také se zde jmenovalo, či jmenuje: Budeč --------------------------------------------------- Národní kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 118
Kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 11745/2-663 |
Mohutný terénní blok nad soutokem Zákolanského a Týneckého potoka nad obcí Zákolany.
Převýšení nad údolím potoků činí až 50m a vytváří širokou ostrožnu, na východě a jihovýchodě strmě klesá do údolí na většině zbývajícího obvodu je terén přístupnější. S okolním terénem je spojena na jihozápadě.
K vnitřní akropoli (3,3ha) se od západu, severu a severovýchodu přimyká rozlehlé předhradí. K předhradí jsou navíc ještě připojeny na severu a severovýchodě další menší předhradí. Všechna místa byla opevněna po celém obvodu a vnější hradby tak lemovaly okraje ostrožny. Nejmohutněji z vnějších částí byla logicky opevněna hradba na místě nejpřístupnějším jihozápadě.
První opevněný areál tu vznikl v době bronzové (nálezy knovízké kultury). Toto opevnění (v místech vrcholové plošiny) bylo v raném středověku zcela sneseno a Slované zde postavili zřejmě na přelomu 8. a 9.století svou pevnost. Na konci 9.století opevnili i předhradí a nedlouho poté v souvislosti s dobytím Spytihněvem I. na přelomu 9. - 10.století hradby opět přestavěli. Mohutné hradiště Budeč (Budkův hrad?) mělo zhruba trojúhelníkovitý tvar o rozloze 25ha. Poslední přestavba hradeb se udála na sklonku 10.století a jednalo se o přestavbu opevnění akropole doplněné 10m širokým příkopem.
Na akropoli se zachovala rotunda sv.Petra a Pavla z konce 9.století (naše jediná stojící stavba z dob Velké Moravy) a v základech naznačený kostelík Panny Marie.
Fotogalerie |
---|