Kraj: Středočeský GPS: val 50°12'51.788"N, 13°42'57.147"E Také se zde jmenovalo, či jmenuje: Džbán
------------------------------------------------- Kulturní památka číslo rejstříku ÚSKP: 16457/2-2684 |
Mezi Lhotou pod Džbánem a Kounovem se nachází ostroh, v jehož cípu byl postaven hrad Džbán. Patrně však není prvním opevněním v tomto místě. Zdá se, že ho předcházelo pravěké hradiště, kterému je přisuzováno opevnění, které se nachází v zalesněné části východně od hradu.
Zadní část ostrohu zaujal vrcholně středověký hrad Džbán, který díky své mohutné fortifikaci sestávající z obvodového příkopu vylámaného do skály a valu na čelní straně překryl jakékoli případně pozůstatky staršího hradiště. Ve vzdálenosti 218 m od cípu ostrohu se v jižní části nachází valovité těleso s vnějším příkopem. Situace v těchto místech je ale výrazně poškozená lomem na opuku a není jasné, zda se skutečně jedná o pozůstatek opevnění. Valovité těleso se nachází při jižní hraně ostrohu a vede pouze asi 30 m severním směrem a poté se ztrácí v opukovém lomu. Že by mohlo jít o pozůstatek opevnění naznačují staré nákresy z počátku 20.století. Na nich je šíjové opevnění dvojité a vede přes celý ostroh. Vnější val doprovázený příkopem je v terénu nezpochybnitelný, přetíná ostroh ve vzdálenosti 240 m od cípu a dochoval se v délce 55 m. Od jižní hrany vede až na hranici lesa. V severní nezalesněné části je zcela rozvezen díky zemědělské činnosti. V dochované části je val zhruba uprostřed snížený v důsledku těžby a nové poškození lze registrovat v severní části díky agresivnímu vyjíždění stop za pomoci terénních kol či motorek. Na jihu se dno příkopu stáčí a v podobě terasy vede pod terénní hranou k západu až k náspu před hradním příkopem.
Z místa jsou známy nálezy datovatelné podle 100 let staré zprávy do eneolitu, doby halštatské a raného středověku. Opevnění se dá interpretovat buď jako ohrazení hradního předhradí, nebo jako starší, patrně pravěké hradiště.
Fotogalerie |
---|