Kraj: Plzeňský GPS: 49°49'15.866"N, 13°39'4.344"E Také se zde jmenovalo, či jmenuje: Bílá Skála
----------------------------------------------- Kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 24238/4-4088 |
V jihovýchodní části masivu Radče vystupuje k jihu výběžek zakončený skalním sukem, jehož vrcholové partie zabralo dosud nedatované hradiště.
Vrcholová partie má podlouhlý pětiboký tvar protáhlý ve směru sever-jih. Delší osa dosahuje 170m, kratší má maximálně 110m. Kromě severní strany ji vymezují skalní stěny, které ale nejsou zcela kompaktní a někde mají výšku pouhé 4m. Vrcholová plošina je navíc dělena skalními "schody", které ji člení na několik částí. Nejvyšší část má trojúhelný tvar a dosahuje rozměrů zhruba 40x30m. Na severní straně se nachází mírně snížená část, která je na severu vymezena kamenitým valem, dlouhým 56m. Val dosahuje šířky až 8m a z vnější strany je vyvýšen až o 1,8m. V nedávné době byly do jeho prostoru necitlivě a destruktivně vysazeny jehličnaté stromky. Val vybíhá od skalní stěny na východě a končí na hraně na západní straně. Pod hranou na severozápad a také pod západní stranou se nachází kamenné moře. Celková plocha hradiště dosahuje 1,6ha. Místo vstupu na do opevněné části není jisté, spekuluje se o sníženém prostoru u východního konce valu, přístup ale mohl vést i od jihovýchodu, či jihu. Skalní stěna je sice na jižní straně mírně poškozena pozdějším lámáním kamene, ale zdá se, že kvůli častým prolukám nemohla sama o sobě poskytovat neprůchodnou ochranu. Na některých místech musela být doplněna dřevěnými zátarasy, které mohly být uloženy do početných loží, které se nad prolukami vyskytují. Podobná situace je i na jihovýchodní straně.
Ač byly na ploše hradiště realizovány sběry a dokonce došlo k vykopání několika drobných sond, nepodařilo se ho datovat. Několik nalezených keramických střepů lze snad přiřadit ranému středověku, ale podoba hradiště odpovídá spíše pravěku.
Fotogalerie |
---|