Kraj: Ústecký GPS: 50°22'17.57"N; 13°58'11.2"E Také se zde jmenovalo, či jmenuje: Na Šancích |
Jihovýchodně od Stradonic na Lounsku se tyčí konec ostrožnovitého výběžku z náhorní planiny s pozůstatky starého opevnění.
Ostrožna s hradištěm je z jihovýchodu a východu obtékána Debeřským potokem, k němuž je převýšena až o 90m. Na jihu jí vymezuje rokle bezejmenného vodoteče, která se vlévá do Debeřského potoka přímo pod hradištěm. Severní strana klesá mírněji a terén má podobu teras.
Opevnění lemuje severní mírný svah a poté obloukem přepažuje celou ostrožnu až k jižnímu svahu nad roklí. Celková délka valu je 520m a vymezuje plochu velkou 6,75ha. Nejvýraznější je val v místech, kde přepažuje ostrožnu. Tato část je dlouhá 260m a dosahuje rozměrů až 3m výšky při 12m šířce. Původní obranná linie na západě sestávala z náspu, příkopu (2m hloubka, 5-6m šířka, kamenné zídky (asi 1,5m vysoká) a valového tělesa (2,7m výška v místě průzkumu). Na vrcholu valu je předpokládána palisáda. Severní část opevnění byla nepatrně menší a uvnitř jí doplňoval 2-3m široký pás plochých kamenů. Vstup vedl patrně mezi západním koncem severní hradby a začátkem srázu k potoku (6-9m).
Plocha východně od valu nese název Zadní valy. Ve vzdálenosti 330m východně od valu, ostrožnu přepažuje mělký úval. Může jít o pozůstatek vnějšího opevnění.
Hradiště je považováno za refungium z doby halštatské až doby laténské. Uvažuje se i nad tím, že příkop a vnitřní kamenité torzo valu pochází z mladší doby bronzové (kultura knovízská). Z lokality pocházejí nálezy i ze středního peleolitu, neolitu, doby římské a raného středověku.
Fotogalerie |
---|