Dolní Břežany - deska s nápisem

Jen necelých 100m jižně od hradiště u Dolních Břežan se nachází velice zajímavá kamenná deska. Stojí nedaleko silnice vedoucí z Dolních Břežan do Lhoty.

Jedná se o obdélníkovou žulovou desku, zapuštěnou do země, se zkosenými horními rohy. Je vysoká necelý metr a podle umístění nápisu lze předpokládat, že je hlouběji v půdě než při své instalaci. Je to jedna z nejstarších, ne-li ta nejstarší "informační tabule" o archeologickém nalezišti.

Hlavní motiv desky nad několika řádky nápisu již není patrný. Na desce vyrytý nápis je jen částečně čitelný. Celkem se zde nachází šest řádků textu. V nejvyšším řádku je nápis "WALD", tedy les , druhý řádek je dobře čitelný a je na něm vyryto "HRADISCHTIE" (hradiště). Třetí řádek je hůře čitelný a dá se z něj dešifrovat "I - ABTHEILUNK(G)…" (německy 1.oddělení?). Čtvrtý řádek je dobře čitelný a lze z něj vyčíst jméno „BOHACZKA“. Spolu s nejlépe dochovaným čtvrtým řádkem "KULTURA" tvoří slovní spojení "pohanská kultura". Poslední řádek v úrovni terénu ukrývá letopočet "IN A = 1817.13 51(0)? ……". Pravděpodobně se jedná o dobu zasazení desky, nebo o připomínku jakéhosi nálezu na hradišti.

mapa  

Kraj: Středočeský
Okres: Praha-západ
Katastrální území: Dolní Břežany

GPS:49°57'43.637"N, 14°26'44.126"E


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika