mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Prachatice
Katastrální území: Budilov

GPS: 49°4'22.058"N, 13°50'52.647"E



Mařský vrch

Na vrcholu Mařského vrchu, nedaleko Vimperka, se nachází zajímavá rozhledna.

V roce 1935 bylo rozhodnuto o stavbě kaple, jejíž součástí měla být i vyhlídková věž. K realizaci stavby, podle plánu Ludvíka Krejska, došlo k její stavbě v následujícím roce. Slavnostní otevření proběhlo 24.5.1936. Později byla nedaleko věže postavena restaurace, která po válce zmizela a její místo později zaujal televizní vysílač.

Kaple sv.Václava má kruhový půdorys a velmi se podobá románským rotundám. Ke kapli se na západní straně připojuje 12m vysoká věž na čtvercovém půdorysu. Vstup do věže vede z jižní strany a rovnou se nastupuje na dřevěné točité schodiště, vinoucí se okolo středového sloupu. Schodiště je osvětlováno dvěma obdélnými okny. Betonová vyhlídková plošina se nachází ve výšce 8m a je předsazena na čtyřech nárožních krakorcích před hmotu věže. Obvod plošiny zajišťuje kovové zábradlí. Kvůli většímu prostoru pro vyhlídkovou plošinu je věž odstoupená a završuje jí stanová stříška, která zastřešuje i vyhlídkovou plošinu. Roku 2004 prošla spolu s blízkým okolím (křížová cesta, odpočívadlo) rekonstrukcí.

Výhled který rozhledna poskytuje je výrazně omezen vzrostlými stromy v blízkém okolí rozhledny. Rozhledna je volně přístupná a otevřeno je celoročně. Výhled severním a severozápadním směrem zahrnuje část Strakonicka a několik Sumavských vrcholů, jako Javorník, Pancíř, nebo Můstek. Přímo pod rozhlednou je také pěkně vidět kamenné moře o velikosti 150x40m, které tvoří vrchol hřbetu. Jedná se o přírodní památku, která vznikla buď úplným ,nebo částečným rozpadem mrazových srubů a skalních hradeb porfyrové žíly v okolní biotitické pararulové hornině.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika