Kraj: Jihočeský GPS: 49°8'51.877"N, 14°10'32.711"E Kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 25842/3-4432 |
Nejstarším dochovaným písemným dokumentem o Vodňanech je zápis o zástavě patrně z roku 1317. Lokace města se předpokládá za Jana Lucemburského. Město mělo oválný tvar s pravidelnou uliční sítí.
Kdy byly postaveny hradby se přesně neví, ale jejich výstavbu lze předpokládat v době vlády Karla IV. Městské opevnění se skládalo z hlavní hradby, kterou zpevňovaly hranolové, dovnitř otevřené věže rozmístěné v pravidelných rozestupech. Věže byly plně obezděny nad úrovní přízemí. Před hradbou byl vyhlouben příkop doprovázený vnějším náspem. Přístup do města vedl skrz tři brány zvané Bavorovská, Písecká a Budějovická (někdy Týnská). V roce 1395 bylo město dobyto a k újmě přišlo i městské opevnění. Po druhé bylo město dobyto v roce 1419, tentokrát utrpělo opevnění větší škody, ale již o rok později byly hradby opět budovány, tehdy snad vznikl parkán. Roku 1420 město dobyl Žižka a vyplenil. Město podlehlo patrně i o rok později. O město se bojovalo i v letech 1443 a 1468. Za poděbradských válek bylo zdokonaleno městské opevnění, především byl zesílen parkán pravoúhlými baštami postavenými v rozestupech 30-40m. Příkop byl vyzděn i na kontraskarpové straně a dosahoval šířky okolo 12m nad vnější hranicí byla vystavěna zeď. Před brány Bavorovskou a Budějovickou byl postaven barbakán. Východní strana byla podpořena druhou fortifikační linií. V roce 1540 byly patrně renesančně upravovány brány.
Kolem poloviny 19.století byly brány zbořeny. Do dnešních dnů se zachovaly hradební zdi po většině obvodu města, především na západní a jižní straně i s několika hranolovými baštami a některými z věží hlavní hradby. Příkop lze pozorovat téměř okolo celého města, s výjimkou zaniklých úseků na severní, západní a jihovýchodní straně.
Fotogalerie |
---|