mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Rakovník
Katastrální území: Chlum u Rakovníka

GPS: 50°4'28.061"N, 13°47'0.346"E


Také se zde jmenovalo, či jmenuje:

Chlum
Míčské



Chlum u Rakovníka

Jihovýchodně od Rakovníka, se nad Rakovnickým potokem nachází pozůstatky dosud nedatovaného opevnění.

To zaujalo cíp dlouhého ostrohu západo-východní orientace. Ostroh je na jižní a západní straně vymezen údolím Rakovnického potoka a na severní straně údolím potoka Haná, který severozápadně pod opevněnou plochou vtéká do většího Rakovnického potoka. Převýšení činí až 50 m na jižní straně a zhruba 40 m na severní straně. Na západní straně je svah nejprudší, částečně je dokonce skalnatý. Východní strana je přístupná po rovině a proto zde bylo zapotřebí vybudovat šíjové opevnění.

To se skládá z vnitřního valu a vnějšího příkopu. Fortifikační linie dosahuje délky 120 m, šířka ostrohu v místě přepažení ale od severní k jižní terénní hraně dosahuje 200 m. Val s příkopem totiž na severu končí 35 m od hrany a na jižní straně se vytrácí dokonce 45 m od hrany. Zajímavé je, že val a příkop se nacházejí pouze v místech, kde je plocha prakticky vodorovná. Na severu i na jihu se terén v místech, kam val s příkopem už nedosahuje, velmi pozvolně sklání k výrazným terénním hranám, za kterými terén spadá strmě do údolí vodotečí. Z fortifikačního hlediska by ale linie měla být protažená až k hranám. Ani na jedné straně nejsou žádné výrazné stopy recentních úprav, v jejiž důsledku by linie zanikla, zdá se, že nikdy k hranám nebyla protažena. Val i příkop vedou od jihu téměř přesně k severu a po 70 m se velmi mírně stáčí k severozápadu. Val je široký až 7,5 m a z vnitřní strany dosahuje výšky 1 m, příkop je široký maximálně 5 m a hluboký do 1 m. V severní části je linie proražena lesní cestou, kousek k jihu je přerušena podruhé. Toto 5 m široké přerušení může být původním vstupem, protože k němu žádná cesta nevede. Ohrazená plocha dosahuje 2,4 ha.

Opevnění bylo poprvé popsáno v 50.letech minulého století, povrchovými sběry a prohlídkou vývratů bylo zkoumáno v 90.letach a na počátku současného století. Podařilo se zachytit pouze nevýraznou pravěkou keramiku, většinou problematicky datovatelnou. Některé keramické nálezy snad přísluší době laténské, zachyceny byly i nálezy vrcholně středověké. Žádné z těchto nálezů nemohou být oporou pro datování fortifikace. Uvažovat lze o pravěkém původu, vyloučen ale není ani středověký, či raně novověký původ. Zajímavá, je místní pověst, podle které z Šancí obléhal Žižka "zámeček" v Chlumu.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika