Kraj: Královehradecký GPS: 50°24'44.424"N, 16°8'35.120"E Také se zde jmenovalo, či jmenuje: Homolka |
Východně nad Náchodem se zdvihá vrch Homolka, na jehož vrchole se nalézají terénní úpravy, které bývají spojovány s domnělými opevněnými objekty.
Již ve 2.polovině 19.století na Homolce popisuje romantický archeolog J.K.Hraše mohutné pozůstatky po zaniklém hradu, údajném předchůdci Náchodského hradu (podle místní tradice měla být dokonce Homolka spojena s Náchodským hradem podzemní chodbou). Na počátku 20.století byla lokalita poprvé prohlášena za domnělou, ovšem životaschopnost nepodložené Hrašeho domněnky se ukázala jako neobyčejně nezdolná. Nepochybně k tomu přispěla forma terénní situace na vrcholu kopce, která skutečně může připomínat pozůstatky opevněného objektu.
Protože zmínky o domnělém opevnění, vykládaném jako pozůstatky slovanského hradiště z doby pozdněhradištní, případně jako dřevěném hradu s hliněnými valy ze 13.století v literatuře stále přetrvávaly, došlo v roce 1979 k poměrně velkému archeologickému výzkumu. Při něm bylo položeno několik sond a prokopán byl v celé šíři také domnělý val. Bylo zjištěno, že se jedná o pozůstatky starého lomu, který byl využíván ještě v raném novověku. Přes jednoznačnou výpověď archeologického výzkumu, včetně pozdějších terénních prospekcí profesionálních archeologů (se shodným výsledkem), se existence opevnění na vrcholu Homolky stále objevuje nejen ve vlastivědné literatuře. Poslední interpretace v prestižní publikaci o českých městech vykládá lokalitu jako opevnění z prusko-rakouské války.
Lom má rozměry zhruba 100x60m a po jeho stranách je nasypán materiál (hlušina) do hald, připomínajících valy. Plocha uprostřed je rozryta mnoha zasypanými šachticemi a nachází se výrazně snížená oproti okolnímu terénu. Pro úplnost doplňuji, že při archeologickém výzkumu byly nalezeny pouze recentní nálezy a několik kostí, které zaznamenal i Hraše a které připisoval hradní kuchyni.
Fotogalerie |
---|