Kraj: Středočeský GPS:
Akropole
49°58'10.62"N; 14°56'44.81"E Také se zde jmenovalo, či jmenuje: Na Hradišťanech
----------------------------------------------- Kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 33563/2-909 |
Západně od Ždánic a východně od Oleška při silnici se nachází ostrožnovitý výběžek s pozůstatky hradiště.
Ostroh má tvar nepravidelného obdélníku o celkové výměře zhruba 10ha. Výběžek je přístupný z východního směru úzkou šíjí. Vzhledem k tomu, že zbylé strany nejsou od přírody příliš dobře chráněny, musela být fortifikace postavena po celém obvodu.
Podle starších zpráv vedl po obvodě zdvojený val s příkopem. Dodnes se dochovalo v části jižní a jihozápadní strany a silně poškozená linie je patrná i pod silnicí na severu. Na jižní straně vede dvojitý val lesem po vrstevnici a stáčí se podle konfigurace terénu. Zbytek obvodu byl poškozen. Východní strana utrpěla při výstavbě silnice, která přeťala plochu hradiště a poté serpentinami klesá východním svahem. Opevnění bylo sesuto do příkopu a dnes se z něj dochovala 3 m vysoká mez. Průběh opevnění na severu je přetnutý silnicí, v terénu se projevuje jako terénní schod, v krátkých úsecích stále v podobě valu.
Severní a severozápadní strana utrpěla při výstavbě současné silnice. Podobně utrpělo i příčné opevnění na západní straně, kterou poškodili obě silnice. V jihovýchodní ploše byl navíc postaven památník obětem 2.světové války s malým arboretem. Stopy západního příčného opevnění byly zachyceny při geofyzikálním měřením. Dalším velmi destruktivním počinem je nelegální motokrosová dráha, která zde vznikla v roce 2007 a dodnes je upravována a rozšiřována. Její existence má silně destruktivní vliv na rozsáhlou část vnitřní plochy a je ostudou památkové péče i samotných Ždánic, že stále existuje.
Zařazení hradiště do raného středověku je předpokládané, ne však zcela jisté. Při rozvážení valů při stavbě dnes používané silnice byla nalezena raně středověká keramika z 9. - 10.století. Svojí podobou však opevnění odkazuje spíše na dobu bronzovou.
Fotogalerie |
---|