mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Tábor
Katastrální území: Bechyně

GPS: 49°26'17.02"N, 14°11'34.122"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 20995 / 3-4676Bechyně

Hrad přestavěný na zámek. Stojí na skalnaté ostrožně nad soutokem Lužnice a Smutné. Původně se zde nacházelo přemyslovské hradiště.

V druhé polovině 13.století zde založil Přemysl Otakar II. královský hrad. Jednalo se patrně o hrad s obvodovou zástavbou, většinu obvodu zabraly celkem tři křídla. Protáhlé jádro mělo zalomený obrys. S výjimkou čela jej obíhal parkán. Mezi druhým předhradím a jádrem byl do skály vysekaný příkop, který byl uzavřen hradbami.

Výrazné přestavby se dočkal za Šternberků v 2.polovině 15. a na počátku 16.století, která z něj učinila jednu z předních pevností své doby. Přestavěno bylo západní křídlo, úprav se dočkalo i křídlo severní. Východní křídlo bylo téměř celé strženo a zvětšené i přes parkán postaveno znovu. Druhé předhradí bylo spojeno s jádrem hradu. Příkop byl zaklenut a stal se součástí prvního nádvoří nově dvoudílného jádra. Nové hradební úseky a bašty významně vylepšily obranyschopnost celého hradu.

Na renesanční zámek ho pak přestavěl Petr Vok v letech 1581 - 1584. Dalších přestaveb se dočkal za Paarů v 2.polovině 18.století.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika