Kraj: Plzeňský GPS: 49°31'46.634"N, 12°56'33.804"E Kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 18965 / 4-2075
Národní kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 197 |
Hrad přestavěný na zámek stojící na nevýrazném ostrohu. Původně se zde možná nácházelo slovanské hradiště, později opevněný dřevěný biskupský dvorec s jednolodní kaplí. Alespoň podle nálezů raně středověké keramiky a pozděkších písemných zpráv.
Biskupský hrad vznikl okolo poloviny 13.století. Stavělo se nejdříve západní křídlo s čtverhrannou věží, poté severní věž a nástavba nad kaplí. Teprve potom byla postavena hlavní hradba, která nahradila již přežité ohrazení původního dvorce. To se stalo parkánem nového opevnění. Pravděpodobně vznikla i poslední čtvrtá, dodneška nedochovaná věž v severovýchodním nároží. Po dokončení měl hrad lehce nepravidelnou lichoběžníkovou dispozici s nárožními věžemi. Tribunová kaple v patře jihozápadní věže patří k vrcholům české rané gotiky.
Upravován byl za Arnošta z Pardubic a Jana z Jenštejna. Za husitských válek přešel do šlechtických rukou. Roku 1547 vyhořel a poté byl nákladně renesančně přestavěn. Dalších úprav se dočkal v 17.století. Do dnešní podoby byl formován v 18.století a hlavně při novorenesanční přestavbě na přelomu 19. a 20.století.
Někdy se mylně hrad v Horšovském Týně uvádí jako falc, ve skutečnosti však falcí nikdy nebyl.
Fotogalerie |
---|