mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Katastrální území: Bělá u Turnova

GPS: 50°35'54.429"N, 15°13'13.365"EHrádek u Klokočí

Nepatrné zbytky po skalním hrádku se nacházejí na dvouch pískovcových blocích, nad hřbitovem u obce Klokočí. Není známé jeho původní jméno, ani jeho osudy.

Na lokalitě nebyly zatím objeveny žádné datovatelné nálezy. Nachází se nedaleko většího skalního hradu Rotštejna a protože jeho pomístní název zní Předhradí, lze spekulovat nad tím, že se jedná o jeho příslušenství.

Skaliska, na kterých se hrad rozkládal jsou oddělena průrvou. Vrchol jižního vstupního skaliska je dosažitelný okružním traverzem, který vytváří jakýsi parkán okolo centrální části, která je rozdělena na dvě části. V jihozápadní jsou základové žlaby po budově. Severovýchodní část je o kousek vyšší a stála na ní pravděpodobně věžovitá stavba, po které se dochovaly základové žlaby ve tvaru písmene H. Druhé skalisko je o trochu vyšší a dnes není přístupné. Vybíhá od vstupního podélného skaliska severozápadním směrem. V jižní části se nachází rozměrný základový žlab po pravděpodobně ústřední stavbě hrádku. Vrcholy skal propojoval dřevěný most, po kterém se zachovaly čtyři záseky. Pod severnějším skaliskem probíhá napříč tunelovitá dutina, patrně nijak nevyužitá.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika