mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Trutnov
Katastrální území: Vlčice u Trutnova

GPS: 50°34'53.416"N, 15°48'26.986"EHrádek u Vlčic

Na skalním výběžku vycházejícího ze západního úbočí zalesněného kopce nad severní části Vlčic se nachází terénní pozůstatky malého opevnění.

Lokalita byla objevena při přírodovědném průzkumu terénu v roce 1974. O tři roky později následoval archeologický průzkum, při kterém byl hrádek datován nečetnou keramikou do 2.poloviny 13.století. Zanikl patrně na konci stejného století. Žádný psaný záznam se nedochoval, lokalita si nedochovala ani pomístní název.

Opevnění sestává z podkovovitého příkopu, který na prudce klesajícím skalním ostrohu vyděluje dvě slepencové skály a malou plošinu. Nepravidelně oválná plošina dosahuje zhruba 7x7m a nachází se přímo za příkopem. Na plošině nejsou patrné žádné stopy po zástavbě. Nad plošinou se tyčí skalka a po drobné mezeře druhá vyšší a rozměrnější. Na skalách jsou patrné stopy po ukotvení dřevěné nástavby. Stopy po dřevěném přepažení jsou patrné i na skále nacházející se na ostrohu nad hrádkem.

Z fortifikačního hlediska měl hrádek jen minimální kvality. Objekt se vykládá jako součást fortifikačního systému švabenické kolonizace v oblasti. Předpokládá se strážní charakter objektu, mohl však plnit i jen útočištní funkci.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika