mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Katastrální území: Kacenovy

GPS: 50°33'9.272"N, 15°9'41.958"EKavčiny

Zbytky po skalním hradu na konci ostrožny necelý kilometr jihozápadně od hradu Valdštejna.

Blízkost k velkému hradu, chybějící předhradí a absence historických zmínek přispívají k předpokladu, že se jedná o předsunuté opevnění Valdštejna. Jediná dochovaná zmínka pochází z roku 1440 a zmiňuje dobytí hradu spolu se sousedním Valdštejnem.

Hrad byl založen na konci ostrožny, kde se nacházejí tři skalní bloky. Vsup vedl z nástupní skalní plošinky po mostě, který byl poměrně dlouhý a vedl na první skalní blok. Uprostřed příkopu se nachází skalní výstupek, na kterém se dochovala prohlubeň, do které byl umístěn mostní trám. Skalní blok za příkopem vytváří příčný hřebínek, který tvořil první obranou linii hradu. Kromě brány zde stála i podélná budova, před kterou probíhal provizorní parkán v jihovýchodním cípu zesílený další budovou. Mezi tímto a dalším skalním blokem se nachází malé nádvoří. Prostřední blok na sobě nesl další budovu. Cesta k jádru hradu ho obíhala z jižní strany a přecházela přes druhý příkop.

Jádro se nacházelo na největším členitém skalním bloku. Vstup vedl od jihu a stoupal na vrchol skály. Zde se nacházela malá plošina a za ní hlavní budova hradu. Z té se dochovalo vysekané podvalí se sklípkem. Zbytky po zástavbě jsou i v podobě vysekaných dražé a záseků. Dochoval se i sklípek s napodobeninou valené klenby.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika