Kestřany - Dolní tvrz

Dochovaná tvrz byla postavena ve 14.století pro potřeby rozrůstajícího se rodu místních vladyků vedle také dochované starší tvrze a zámku, který je postaven na místě celkově třetí zdejší tvrze. Tzv.Dolní tvrz byla postavena ve 14.století pro potřeby rozrůstající se rod místních vladyků.

Nejstarší částí je třípatrová obytná věž. K ní bylo přistavěno opevnění, s čtverhrannou brankou v jihozápadním nároží a na východě stála další budova. V pozdní gotice byla plocha tvrze rozšířena na sever a západ. Obvodová hradba byla v severním nároží vybavena okrouhlou věží. Východní budova byla prodloužena severním směrem až k obvodové hradbě. Jihozápadní nároží se rozšířením tvrze posunulo o 10m západně. Okolo konce 15.století zde vznikla obdélná budova s delší severo-jižní osou. Ve stejné době byla mezi obvodovou hradu na jihu a hlavní budovu vložena další obdélná budova.

Roku 1619 byly Kestřany vypáleny po bitvě u Záblatí císařskými vojsky. V roce 2010 byla tvrz opravována a opravy budou probíhat i nadále. Tvrz byla opatřena kulisovou bránou a podél obvodové hradby byl obnoven příkop, přes který vede dřevěný most. Přestavěny byly okna příčné budovy a střecha byla osazena tzv. volskými oky.

mapa  

Kraj: Jihočeský
Okres: Písek
Katastrální území: Staré Kestřany

GPS: 49°16'13.143"N, 14°4'30.161"E


součást Kulturní památky

Číslo rejstříku ÚSKP: 34860/3-2544


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika