mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Písek
Katastrální území: Staré Kestřany

GPS: 49°16'13.143"N, 14°4'30.161"E


součást Kulturní památky

Číslo rejstříku ÚSKP: 34860/3-2544Kestřany - Dolní tvrz

Dochovaná tvrz byla postavena ve 14.století pro potřeby rozrůstajícího se rodu místních vladyků vedle také dochované starší tvrze a zámku, který je postaven na místě celkově třetí zdejší tvrze. Tzv.Dolní tvrz byla postavena ve 14.století pro potřeby rozrůstající se rod místních vladyků.

Nejstarší částí je třípatrová obytná věž. K ní bylo přistavěno opevnění, s čtverhrannou brankou v jihozápadním nároží a na východě stála další budova. V pozdní gotice byla plocha tvrze rozšířena na sever a západ. Obvodová hradba byla v severním nároží vybavena okrouhlou věží. Východní budova byla prodloužena severním směrem až k obvodové hradbě. Jihozápadní nároží se rozšířením tvrze posunulo o 10m západně. Okolo konce 15.století zde vznikla obdélná budova s delší severo-jižní osou. Ve stejné době byla mezi obvodovou hradu na jihu a hlavní budovu vložena další obdélná budova.

Roku 1619 byly Kestřany vypáleny po bitvě u Záblatí císařskými vojsky. V roce 2010 byla tvrz opravována a opravy budou probíhat i nadále. Tvrz byla opatřena kulisovou bránou a podél obvodové hradby byl obnoven příkop, přes který vede dřevěný most. Přestavěny byly okna příčné budovy a střecha byla osazena tzv. volskými oky.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika