mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Katastrální území: Komárov u Hořovic

GPS: 49°48'20.309"N, 13°51'28.734"EKomárov

V centru Komárova se nachází budova muzea, která má daleko bohatší historii, než jak by se dalo podle její dnešní podoby usuzovat.

Původně zde stála tvrz. která byla součástí dvora. Tvrz měla čtvercový půdorys se dvěma budovami po stranách. Okolo přelomu 15. a 16. století byla tvrz přestavěna. Součástí opevnění byly údajně i čtyři nárožní věže. V patře nižší z budov byla kaple. Počátkem 16.století se postupně z velké tvrze stává zámek. Roku 1623 je Komárov připojen k Hořovickému panství a zámek začíná pustnout. Koncem století je popisován jako pustý, dokonce o něm B.Balbín píše jako o zřícenině. Roku 1799 se zřítila poslední ze stojících věží. Stojící budova je využívána maximálně pro hospodářské účely. V 19.století po opravách budova sloužila jako obydlí pro úředníky. V roce 1876 zde byla zřízena škola. Roku 1888 byla budova mimo části přízemí zbourána a dostavěna do zhruba dnešní podoby. Poté složila jako škola, knihovna, muzeum a pošta.

Z původních prvků se dochoval pozdně gotický portál, dnes prezentovaný na čele budovy. Dochovány jsou také sklepy a na schodišti vedoucím do patra jsou umístěny dva znaky dávných majitelů.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika