mapa

Kraj: Praha
Okres: Praha 1
Katastrální území: Malá Strana

GPS: 50°5'11.31"N, 14°24'21.006"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 38927/1-493Komenda Johanitů na Malé Straně

Částečně dochovaná johanitská komenda na pražské Malé Straně, jejíž areál byl z větší části pohlcen mladší zástavbou. Komendu založil Václav II. po roce 1149. Stala se hlavní komendou řádu v zemi.

Trojlodní basilika Panny Marie pod Řetězem byla dokončena před rokem 1182. Komenda stála u konce románského Juditina mostu, který spolu s protějším opevněným Biskupským dvorem na této straně řeky zajišťovala. K dodnes částečně dochovaným románským kostelem Panny Marie pod Řetězem přiléhala z obou stran zástavba. Na jihu se částečně dochovala část trojkřídlého kláštera s ochozem rajského dvora (snad původní špitál). Na severu stály budovy komendy. Celý areál byl opevněn vnějším valem, příkopem a obvodovou zdí s věžemi. Silná obvodová hradba se na částech obvodu dochovala dodnes, včetně některých věží. Dále se v opevněné ploše ve 13.století nalézal pivovar, hospodářský dům, zahrada, lázeň, farní škola a tři domky. Ve 14.století byl zavezen a zastavěn příkop proti ploše Malé Strany a velkoryse přestavován kostel. Hospodářské zázemí doplnil mlýn.

Ve 14.století byla komenda výrazně přestavována. Po rozšíření Malé Strany za Karla IV. se komenda dostala do vnitřní plochy města. V roce 1419 byla těžce poškozena. Většina plochy byla zastavěna v renesanci a baroku.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika