mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Mělník
Katastrální území: Kostelec nad Labem

GPS: 50°14'0.289"N, 14°35'20.716"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 27401/2-3749Kostelec nad Labem

Částečně dochovaný, přestavěný hrad v nároží historického jádra stejnojmenného města. Hrad se písemně poprvé připomíná roku 1359.

Hlavní obranný prostředek představovalo dnes již zaniklé labské rameno. Hrad v roce 1420 dobylo husitské vojsko. Husité si poté ve městě zřídili vojenskou základnu. V roce 1424 husitskou základnu obléhali pražané. Po roce 1460 hrad až do konce století chátral. Kolem roku 1500 byl zpustlý hrad opravován. V době okolo poloviny 16.století byl pak celý objekt renesančně přestavěn.

Do dnešních dnů se z hradu dochovalo severní křídlo se zaobleným severozápadním nárožím. Z prvé fáze hradu je pravděpodobně jen vnější a nádvorní strana, vnitřní dělení přízemí s dochovanými valbovými klenbami pochází z pozdní gotiky. Budova má valbovou střechu. V ostění vchodu a v klenbách z 19.století je druhotně použito několik pozdně gotických a renesančních článků. Původní hradní jádro bylo zřejmě vícekřídlé. Vodní příkopy již nejsou v terénu patrné. Dnes již zaniklé hospodářské zázemí se nacházelo jižně od jádra.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika