Lobkovice

Dochovaná, leč chátrající dispozičně bohatá tvrz ze 14.století, stojící na levém břehu Labe. Částečně byla přestavěná na zámek. První písemná zmínka o Lobkovicích je z roku 1341 a přímo o tvrzi pochází z roku 1403.

Tvrz byla postavena na skalce, která jí dala základní dispoziční tvar. Obvodová hradba měla nepravidelný půdorys. Uprostřed jižní strany se vypíná štíhlá a vysoká hranolová věž. Věž byla obytná i ve vyšších patrech. Hlavní obytné prostory byly umístěny do dvoukřídlého paláce, který byl přistavěn k obvodové hradbě. Mezi křídly se nacházela lichoběžná nárožní místnost. Na východní straně se dochoval val s příkopem, který se na obou koncích stáčí k západu. Původně zajisté na valu stála dnes již zaniklá hradba. Tvrz dobylo roku 1450 vojsko Jiřího z Poděbrad.

Při renesanční přestavbě byla obvodová zástavba rozšířena, takže vznikl čtyřdílný objekt kolem vnitřního nádvoří. Za třicetileté války bylo sídlo opakovaně poškozeno a snad i vypáleno. Při barokní přestavbě roku 1679 získal zámek dnešní vzhled. Bylo vystavěno samostatné jihozápadní křídlo a z dalších důležitých stavebních zásahů vyniká především přepatrování věže. Posledním významným stavebním zásahem byla oprava v 80-tých letech 20.století, při které bylo přezděno a znovu postaveno zřícené vřetenové schodiště v jihovýchodním nároží věže.

mapa  

Kraj: Středočeský
Okres: Mělník
Katastrální území: Lobkovice

GPS: 50°15'6.312"N, 14°32'29.116"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 39805/2-1396


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika