mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Mělník
Katastrální území: Lobkovice

GPS: 50°15'6.312"N, 14°32'29.116"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 39805/2-1396Lobkovice

Dochovaná, leč chátrající dispozičně bohatá tvrz ze 14.století, stojící na levém břehu Labe. Částečně byla přestavěná na zámek. První písemná zmínka o Lobkovicích je z roku 1341 a přímo o tvrzi pochází z roku 1403.

Tvrz byla postavena na skalce, která jí dala základní dispoziční tvar. Obvodová hradba měla nepravidelný půdorys. Uprostřed jižní strany se vypíná štíhlá a vysoká hranolová věž. Věž byla obytná i ve vyšších patrech. Hlavní obytné prostory byly umístěny do dvoukřídlého paláce, který byl přistavěn k obvodové hradbě. Mezi křídly se nacházela lichoběžná nárožní místnost. Na východní straně se dochoval val s příkopem, který se na obou koncích stáčí k západu. Původně zajisté na valu stála dnes již zaniklá hradba. Tvrz dobylo roku 1450 vojsko Jiřího z Poděbrad.

Při renesanční přestavbě byla obvodová zástavba rozšířena, takže vznikl čtyřdílný objekt kolem vnitřního nádvoří. Za třicetileté války bylo sídlo opakovaně poškozeno a snad i vypáleno. Při barokní přestavbě roku 1679 získal zámek dnešní vzhled. Bylo vystavěno samostatné jihozápadní křídlo a z dalších důležitých stavebních zásahů vyniká především přepatrování věže. Posledním významným stavebním zásahem byla oprava v 80-tých letech 20.století, při které bylo přezděno a znovu postaveno zřícené vřetenové schodiště v jihovýchodním nároží věže.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika