mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Mělník
Katastrální území: Mělník

GPS: 50°21'2.213"N, 14°28'23.486"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 17853/2-1359Mělník

Hrad přestavěný na zámek na hraně výrazného návrší nad pravým břehem Labe, v místech akropole raně středověkého hradiště.

Hrad stojící nedaleko soutoku Labe a Vltavy se stal přímým nástupcem přemyslovského hradiště. Na akropoli hradiště byly vybudovány minimálně dvě románské zděné stavby. Trojlodní kostel sv.Petra a pavla se dvěmi věžemi byl postaven snad již v 11.století. Druhou budovou byl palác nad řekou, ze kterého se dochovala část vnější stěny se sdruženými okny. Opevnění z té doby není známé.

V průběhu 13.století byla akropole přestavěna na raně gotický královský hrad. Ve 2.polovině 13.století vzniklo na bývalém předhradí hradiště hrazené město. Akropole byla rozdělena příkopem na část hradní, severozápadní. A na část jihovýchodní s kostelem. Část gotického křídla nad řekou může mít již raně gotický původ. Výrazně byl hrad přestavěn v pozdní gotice, přestavba se dotkla i kostela. Vznikla nová vstupní brána s věží vedoucí do města. Zlepšeno bylo opevnění hradu.

Od 50.let 16.století byl hrad přestavován na renesanční zámek. Přestavby pokračovaly i koncem století. V letech 1685 - 86 byl barokně upravován. Dnešní podoby nabyl koncem 19.století.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika