Mníšek pod Brdy

Hrad přestavěný na zámek na vyvýšenině ve stejnojmenném městečku. Poprvé je hrad v písemných pramenech zaznamenán přímo v Majestas Carolina v roce 1355.

Rozpoznání středověké fáze je velmi problematické, protože hrad byl několikrát přestavěn. Jádro hradu se přizpůsobilo tvaru skály a plocha hradu byla o dost menší než je rozsah dnešního zámku. Průběh obvodové zdi je znám s výjimkou jihovýchodní strany. Hradba byla vedena v oblých křivkách, s výjimkou jihozápadního nároží, které svíralo lehce tupý úhel. Z vnitřní zástavby byl archeologicky zachycen kout interiéru zasekaného do skály v jihovýchodní části.

V roce 1425 byla zbořena věž. Po polovině 16.století se zde prováděly výrazné renesanční úpravy a přestavby.

Za třicetileté války byl objekt roku 1639 vypálen Švédy. Poté byl velmi razantně přestavěn na barokní zámek. Přestavba byla velmi důkladná. Zdi vyhořelého objektu byly strženy a skála osekána. Menších úprav se dočkal v 18. a 20.století. Poslední větší oprava stále probíhá. Přesnější popis prvních fází tohoto malého původně královského hradu lze očekávat od zveřejnění archeologického výzkumu.

mapa  

Kraj: Středočeský
Okres: Praha-západ
Katastrální území: Mníšek pod Brdy

GPS: 49°52'5.274"N, 14°15'29.503"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 18201/2-2468


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika