mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Praha-západ
Katastrální území: Mníšek pod Brdy

GPS: 49°52'5.274"N, 14°15'29.503"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 18201/2-2468Mníšek pod Brdy

Hrad přestavěný na zámek na vyvýšenině ve stejnojmenném městečku. Poprvé je hrad v písemných pramenech zaznamenán přímo v Majestas Carolina v roce 1355.

Rozpoznání středověké fáze je velmi problematické, protože hrad byl několikrát přestavěn. Jádro hradu se přizpůsobilo tvaru skály a plocha hradu byla o dost menší než je rozsah dnešního zámku. Průběh obvodové zdi je znám s výjimkou jihovýchodní strany. Hradba byla vedena v oblých křivkách, s výjimkou jihozápadního nároží, které svíralo lehce tupý úhel. Z vnitřní zástavby byl archeologicky zachycen kout interiéru zasekaného do skály v jihovýchodní části.

V roce 1425 byla zbořena věž. Po polovině 16.století se zde prováděly výrazné renesanční úpravy a přestavby.

Za třicetileté války byl objekt roku 1639 vypálen Švédy. Poté byl velmi razantně přestavěn na barokní zámek. Přestavba byla velmi důkladná. Zdi vyhořelého objektu byly strženy a skála osekána. Menších úprav se dočkal v 18. a 20.století. Poslední větší oprava stále probíhá. Přesnější popis prvních fází tohoto malého původně královského hradu lze očekávat od zveřejnění archeologického výzkumu.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika