mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Benešov
Katastrální území: Načeradec

GPS: 49°36'39.621"N, 14°54'21.819"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 29066/2-127Načeradec

Někdy v pokročilém průběhu 1.poloviny 16.století byla v Načeradci vybudována tvrz. V písemných pramenech je prvně zachycena k roku 1600.

Její přesná lokalizace není doposud známa. Často se s tvrzí ztotožňuje věžovitá budova zvonice, která stojí v západním sousedství kostela sv. Petra a Pavla. Stavba byla postavena z lomového kamene a má půdorysnou velikost 9,3x6m. Na západní straně se dochovalo pozdněgotické okénko s dekorem (možná však bylo do zdi vloženo později), na severu se nachází obdélníkovitý otvor, vydávaný za vstup na hradbu. Jedná se však o okno, přizpůsobené šíření zvuku zvonů. Na rozích věže se údajně nacházela renesanční bosáž.

Protože se přízemí využívalo k uskladnění soli, začalo se věži říkat Solnice. Přímo ke zvonici byla přistavěna renesanční budova, propojená s věží v přízemí. V roce 1661 budova vyhořela a poté nebyla obnovena. K opravám došlo až při její celkové přestavbě. Poškozená věž dostala roku 1810 cihlovou nástavbu se stanovou střechou. Do dnešních dnů slouží jako zvonice a v sousední budově sídlí obecní úřad.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika