mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Katastrální území: Hrubá Skála

GPS: 50°32'42.246"N, 15°11'44.061"EPrachovna

O opevnění na skalním útvaru zvaném Prachovna nejsou z doby jejího života známé žádné písemné doklady. Patrně to nikdy nebylo samostatné sídlo, ale vždy tvořilo pouze předsunuté opevnění hradu Hrubá Skála.

Prachovna se nalézá 160m jihozápadně od Hrubé Skály a její nepravidelná vrcholová plošina o rozměrech 20x30m je položena vysoko nad ní. Přes 20m vysoký skalní útvar je nepřístupný ze severní, východní a jižní strany. Na západě je od navazujícího terénu oddělen přírodní průrvou, která byla uměle rozšířena do podoby přes 10m širokého příkopu. Nad příkopem jsou patrné stopy valu. Na vrcholové plošině jsou terénní nerovnosti, které indikují místa původních staveb, doložených i nálezy mazanice. V jihozápadním rohu, v místě výrazné terénní deprese, stála patrně podsklepená stavba.

V jihovýchodním nároží stála hlavní stavba, ze které byl kontrolován vstup. Na horní plošinu se vstupovalo schodištěm vedle jihovýchodní hlavní stavby brankou, po které se dochovaly dražé. Na jihovýchodě se dochoval i tesaný výklenek.

Ve věži se údajně skladoval střelný prach a odtud dnešní název. Za Valdštejnů zde bývaly slavnosti, pro jejichž provoz byla zřejmě upravena minimálně přístupová komunikace.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika