mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Katastrální území: Rožmitál pod Třemšínem

GPS: 49°36'7.96"N, 13°51'45.415"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 23032/2-2550



Rožmitál pod Třemšínem

Na mírné vyvýšenině mezi Podzámeckým rybníkem a rybníkem Kuchyňkou ve stejnojmenném městečku stojí zámek, který byl přestavěn ze staršího vodního hradu. Hrad byl založen v průběhu 2.poloviny 13.století a v jeho opevnění hrála důležitou roli voda. Od poloviny 13.století je hrad přípomínán predikáty.

Z nejstaší fáze hradu se dochovala většina obvodové hradby, která obklopovala oválné jádro. Okolo hradu probíhal příkop, který byl napájen vodou z vedlejšího rybníka. Pravidelný ovál je narušuje jižní část, kde bylo nároží a kde stál patrně nejstarší palác. V areálu stála také blíže neznámá mohutná stavba, na jejíž nároží narazili dělníci při výkopu v nedávné době. Gotické bylo také obytné křídlo na severovýchodní straně. V polovině 14.století byl hrad rozdělen mezi dva majitele a toto rozdělení se muselo projevit i na hradní zástavbě. Až na počátku 16.století se podařilo sjednotit majitele hradu.

Pozdněgotická přestavba výrazně změnila tvář hradu. Na jihovýchodní, kratší straně oválu byla postavena čtverhranná branská věž využívaná i k obytným účelům. Zanedloho, stále ještě v 1.polovině 16.století byla vedle věže, v místech jediného nároží byl vybudován rozměrný "Velký palác" s mírně kosodélným půdorysem. Palác polovinou svojí hmoty vystoupil z obvodové hradby, která musela být stržena. Věž byla upravena stavělo a přestavovalo se i na křídle podél obvodové hradby. Podle starého vyobrazení bylo opevnění hradu posíleno vnějším prstencem bašt propojených hradbou, které ještě obkružoval zemní val.

Po roce 1555 byl hrad přestavěn na renesanční zámek, vnější opevnění bylo strženo a na jeho místě vznikl park. Zámek vyhořel v letech 1660, 1724, 1813 a 1930. Další úpravy probíhaly v baroku až byl do zámku umístěn pivovar, jehož provozu zámecké části ustupovaly.

Zámek dnes není v dobrém stavu, částečně byl opraven ve 3.čtvrtině minulého a na počátku současného století, ale z větší části chátral a dále chátrá.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika