Šauenštejn

Skalní hrad nedaleko Jetřichovic. Hrad byl postaven dle výpovědi archeologických údajů v průběhu 14.století. V písemných pramenech je poprvé zachycen k roku 1431, kdy byl tři týdny neúspěšně dobýván. Roku 1444 byl hrad opět patrně neúspěšně dobýván. K zániku došlo patrně v 2.polovině 15.století.

Za místo stavby byl zvolen bizardní pískovcový skalní suk, dostatečně vzdálený od výšiny na severovýchodě. K jeho patě se přiložilo hospodářské zázemí, po němž se dochovalo množství záseků, dražé a vysekaných prostor. Bezprostřední okolí skalního suku bylo ke svému okolí převýšeno a jeho čelo přecházelo do menší ostrožny směrem na jihozápad.

Vstup na skalní suk vedl z místa 4m nad povrchem a procházel zatáčející spárou mezi skalami na malou plošinku se záseky a kapsami. Poté vstup stoupal skalním komínem. Odbočky od této cesty poté vedly k obranným pozicím charakteru podsebití a vysekaným světničkám. Na vrcholové plošině dlouhé téměř 70m se nachází několik pozůstatků po budovách. Menší podvalí (7x5m), vysekaná světnička a hluboký zahloubený objekt (3,7m), patrně zásobárna na obilí, či cisterna. Vysekané kapsy a dražé po obvodu dokládají dřevěné ohrazení.

mapa  

Kraj: Ústecký
Okres: Děčín
Katastrální území: Vysoká Lípa

GPS: 50°52'7.29"N, 14°21'7.682"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 25922/5-3745


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika