Syslov

Na severozápadním konci ostrohu nad údolím potoku Doubravice se nachází pěkně dochované, i když částečně poškozené tvrziště.

Tvrziště nelze s jistotou ztotožnit s doloženou tvrzí v Sovínkách z roku 1446. Snad ji založil některý ze zdejších pánů ve 14.století. Doba zániku tvrze není také známa, lze spekulovat o 15. nebo 16.století.

Tvrziště se nachází v samotném cípu ostrožny. Strmý sráz do údolí Doubravice jej vymezuje z jihozápadní, západní a severní strany. Přístupnou jihovýchodní stranu přehradil až 13m široký příkop, který původně pokračoval i podél severní a jižní strany, zde však byl zasypán. Původně před příkopem probíhal ještě val, který je dnes téměř v úplnosti snesen do prostoru bývalého příkopu. Představa, že se nejedná o zasypaný příkop, ale o parkán se mi nezdá příliš reálná. Celková plocha tvrziště dosahuje 65x45m, jádro tvrziště má rozměry 33x25m. Samotný tvrzištní pahorek nese na svém vrcholu stopy po starých výkopech, především v jihozápadní část je těžce poškozen. Dobře je patrný val nad příkopem. A.Sedláček zde viděl i studnu, ta dnes není patrná. Zajímavá je situace na opyši ostrohu, kde se nachází uměle upravené terasovité plošiny.

mapa  

Kraj: Středočeský
Okres: Mladá Boleslav
Katastrální území: Sovínky

GPS: 50°22'42.278"N, 14°47'7.437"E


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika