mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Děčín
Katastrální území: Vysoká Lípa

GPS: 50°52'7.29"N, 14°21'7.682"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 25922/5-3745Šauenštejn

Skalní hrad nedaleko Jetřichovic. Hrad byl postaven dle výpovědi archeologických údajů v průběhu 14.století. V písemných pramenech je poprvé zachycen k roku 1431, kdy byl tři týdny neúspěšně dobýván. Roku 1444 byl hrad opět patrně neúspěšně dobýván. K zániku došlo patrně v 2.polovině 15.století.

Za místo stavby byl zvolen bizardní pískovcový skalní suk, dostatečně vzdálený od výšiny na severovýchodě. K jeho patě se přiložilo hospodářské zázemí, po němž se dochovalo množství záseků, dražé a vysekaných prostor. Bezprostřední okolí skalního suku bylo ke svému okolí převýšeno a jeho čelo přecházelo do menší ostrožny směrem na jihozápad.

Vstup na skalní suk vedl z místa 4m nad povrchem a procházel zatáčející spárou mezi skalami na malou plošinku se záseky a kapsami. Poté vstup stoupal skalním komínem. Odbočky od této cesty poté vedly k obranným pozicím charakteru podsebití a vysekaným světničkám. Na vrcholové plošině dlouhé téměř 70m se nachází několik pozůstatků po budovách. Menší podvalí (7x5m), vysekaná světnička a hluboký zahloubený objekt (3,7m), patrně zásobárna na obilí, či cisterna. Vysekané kapsy a dražé po obvodu dokládají dřevěné ohrazení.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika