mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Katastrální území: Voltuš

GPS: 49°34'1.468"N, 13°46'38.199"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 26079/2-2630Třemšín

Na samém vrcholu hory Třemšín jsou patrné stopy středověkého hradu. V místě akropole staršího hradiště byl v 13.století vybudován hrad. Do psané historie vstupuje k roku 1349. Na počátku 15.století hrad na krátko vlastnil Václav IV. V roce 1420 byl dobýván husity. Těsně před polovinou 15.století ještě fungoval, poté byl opuštěn a začal chátrat. Roku 1528 byla císařem povolena oprava zpustlého hradu, ke které však již nedošlo.

Vnitřní hrad byl zřejmě dvoudílný s jádrem na nejvyšším místě. Vzhledem k pozdějším úpravám je jádro nepřehledné. Na severní, kratší straně se terén prudce svažuje, podobně je tomu i na západě a východě. Z jižní strany bylo opevněno příkopem a valem, který pokračoval podél stran. Okolo jádra obíhal parkán. V obou nárožích jižní strany jsou rondelovité plošiny. Rovná plocha na jihu byla předhradím, dnes bez jakýchkoli stop zástavby.

K rozsáhlým škodám na zřícenině hradu došlo během salmovských romantických úprav na konci 18. a na počátku 19.století. Vrchol Třemšína s areálem hradiště a hradu byl parkově upraven, vzniklo zde mnoho cestiček, teras a zídek. Byly vykáceny stromy a postaveny altánky a kaple.

V 19.století (1888) byla ve středu jádra hradu postavena rozhledna, při jejíž stavbě bylo také velmi poškozeno nejbližší okolí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika