Třemšín

Na samém vrcholu hory Třemšín jsou patrné stopy středověkého hradu. V místě akropole staršího hradiště byl v 13.století vybudován hrad. Do psané historie vstupuje k roku 1349. Na počátku 15.století hrad na krátko vlastnil Václav IV. V roce 1420 byl dobýván husity. Těsně před polovinou 15.století ještě fungoval, poté byl opuštěn a začal chátrat. Roku 1528 byla císařem povolena oprava zpustlého hradu, ke které však již nedošlo.

Vnitřní hrad byl zřejmě dvoudílný s jádrem na nejvyšším místě. Vzhledem k pozdějším úpravám je jádro nepřehledné. Na severní, kratší straně se terén prudce svažuje, podobně je tomu i na západě a východě. Z jižní strany bylo opevněno příkopem a valem, který pokračoval podél stran. Okolo jádra obíhal parkán. V obou nárožích jižní strany jsou rondelovité plošiny. Rovná plocha na jihu byla předhradím, dnes bez jakýchkoli stop zástavby.

K rozsáhlým škodám na zřícenině hradu došlo během salmovských romantických úprav na konci 18. a na počátku 19.století. Vrchol Třemšína s areálem hradiště a hradu byl parkově upraven, vzniklo zde mnoho cestiček, teras a zídek. Byly vykáceny stromy a postaveny altánky a kaple.

V 19.století (1888) byla ve středu jádra hradu postavena rozhledna, při jejíž stavbě bylo také velmi poškozeno nejbližší okolí.

mapa  

Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Katastrální území: Voltuš

GPS: 49°34'1.468"N, 13°46'38.199"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 26079/2-2630


 

Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika