mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Katastrální území: Troskovice

GPS: 50°30'59.704"N, 15°13'51.954"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 20812/6-2810

 

Národní kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 267Trosky

Zříceniny hradu na dominantních čedičových sopouších v Českém Ráji. Hrad je poprvé připomínaný roku 1396, vznikl někdy v 2.polovině 14.století. Za husitských bouří byl neúspěšně dobýván, přestože se ho dobyvatelůnm v roce 1428 podařilo zapálit. Krajská hotovost ho nedobyla ani roku 1440. Dobyt byl až vojskem Jiřího z Poděbrad v roce 1467, posádka se patrně vzdala kvůli nedostatku vody a potravin. Poté přestal být sídlem panství a na hradě se střídali majitelé a v průběhu 16.století byl opuštěn. Za třicetileté války byl několikrát obsazen Švédy a nakonec v roce 1648 vypálen.

Stavba hradu se přizpůsobila bizarním tvarům skal. Dva věžovité skalní sopouchy mezi sebou svírají nad okolní terén vyvýšené sedlo. Na oba vrcholky sopouchů byly nastavěny obytné věže. Západní věž se nazývá Baba a má víceboký půdorys. Východní vyšší a štíhlejší se nazývá Panna a je obdélná, původně však měla čtvercový půdorys. Prostor mezi sopouchy ohradila hradba a vyčlenila dvojité jádro. Hlavní palác stál ve východní části. Palác byl vysoký dvoutraktový a hlavní obytná část se nacházela až ve třetím patře. Menší snad také palácová stavba stála i na západě.

Před celým jádrem se na severu rozkládalo opevněné předhradí. V něm stála dvouprostorová zřejmě hospodářská budova hned vedle brány u severovýchodního nároží. Zbytky budov podhradí jsou patné pod věží Pannou podél přístupové komunikace.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika