mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Jablonec nad Nisou
Katastrální území: Sněhov

GPS: 50°38'38.245"N, 15°11'4.092"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 37796/5-64Vranov - Skála

Zříceniny skalního hradu na východním konci skalního bradla nad obcí Malá Skála. Hrad byl založen nejspíše na počátku husitských válek. Poprvé je v presdikátu zmiňován v roce 1425.

Hrad zaujal extrémní polohu na vrcholcích skal v délce několik set metrů. Skalní hřeben je dlouhý a velice úzký. Hrad využil v maximální míře přírodní podmínky. V západní části se nacházelo dlouhé předhradí a ve východní části jádro. Přístup vede po strmém do skály vytesaném schodišti. Přístupné cesty skalními rozsedlinami přehradily dřevěné zátarasy, dřevo bylo použito i k jejich přemostění. Po těchto zásazích se dochovalo množství dražé a záseků. V měkkém pískovci bylo vytesáno množství světniček. Při stavbě bylo použito i zdiva, zejména na hlavním obytném objektu. Ten je čtverhranný a měl patrně podobu věže. V průběhu 16.století byl pod hradem postaven zámek a hrad zpustl.

V letech 1803 - 26 byl v hradním areále vystavěn romantický Pantheon. Skládá se z množství pomníků, nápisů a dominuje mu letohrádek, dnešní dominanta hradní skály.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika