mapa

Kraj: Olomoucký
Okres: Jeseník
Katastrální území: Žulová

GPS: 50°18'35.548"N, 17°6'2.020"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 35158/8-1254

fotky: Jan Kypta



Žulová - Frýdberk

Nad městečkem se tyčí věž kostela sv.Josefa , která využila starší hradní věž, je nejvýraznějším pozůstatkem hradu, který zde stával. Hrad zaujal výběžek terénu, který vymezovaly strmě svahy na severní, západní a východní straně. Jediná přístupná jižní strana byla přetnuta do skály vylámaným, až 30 m širokým příkopem. Po zániku hradu za 30.leté války zde byl od roku 1703 provozován pivovar a poté se místo stalo staveništěm kostela, který byl dokončen v roce 1810.

Nejstarší hradní jádro o rozměrech 45 x 37,5 m bylo vymezeno širokou obvodovou hradbou, která se dochovala na západní a východní straně. Protože hradba byla založena na samém okraji skály, musela být zpevněna několika opěráky. V čele stál mohutný bergfrit, který se částečně dochoval dodnes. Zdivo bergfritu je široké až 4 m, při celkovém průměru u země 11,1 m. Směrem nahoru se zdivo postupně tenčí a vnitřní prostor rozšiřuje. Bergfrit stojí volně, od hradby je vzdálen 3 m. Za ním, podél hradby stála palácová budova, další budova se nacházela v severozápadním cípu hradby. Minimálně za západní straně pod hradbou probíhal parkán široký 7 - 10,5 m. Zhruba uprostřed dochovaného úseku parkánové hradby (široké až 1,5 m) se nachází výpadová branka.

Při stavbě pivovaru byl vnitřní prostor zarovnán a na severu dosypán, aby se plocha staveniště zvětšila. Při stavbě kostela byl bergfrit využit pro věž. V přízemí byl prolomen vstupem do kostela a nahoře byla vystavěna nástavba s lucernou. Kostel zaujal zhruba třetinu prostoru hradního jádra a jeho presbytář na severní straně využil vystupující hradbu jako základové zdivo. Most, který překlenuje příkop pochází z poloviny 19.století, ale ve svých základech má starší pilíře.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika