mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Trutnov
Katastrální území: Velká Úpa

GPS: 50°40'3.898"N, 15°47'24.504"EAichelburg - lesní hrádek

Lesní hrádek Aichelburg je pomník hraběti Bertholdu z Aichelburgu, majiteli zdejšího Maršovského panství. Ten zemřel náhle roku 1861 a protože byl oblíben, postavili mu zdejší obyvatelé i zaměstnanci z panství netradiční pomník. Lesní hrádek byl stavěn pod dohledem nadlesního J.Miksche v letech 1862-63 a slavnostní otevření proběhlo 9.9.1863.

Za místo stavby bylo zvolen skalní výběžek ve strmém úbočí Světlé hory nad tokem Úpy. Hrádek se skládá z vlasniho hrádku s nádvořím, zaniklým strážním domkem a na horní plošině stála krytá střelnice.

Hrádek je v přízemí kamennou budovou se síní, ve které byla umístěna busta hraběte. Stavitelé přistavěli budovu ke skalce, severovýchodní nároží je zpevněno dvojicí opěráku. Lomové zdivo je neomítnuto, do síně se vstupuje zaklenutým vchodem. Jihovýchodní část zabírá téměř 10m vysoká, kamenná vyhlídková věž čtvercového půdorysu, která je pohledovou dominantou celého hrádku. Nad kamenným přízemím se dnes nachází dřevěnná nástavba, která nahradila zřícenou střechu. Prostor severně od hlavní budovy je ohrazen kamennou zdí a vytváří průchozí nádvoří, na kterém se odehrávaly slavnosti. Po roce 1883 se změnili majitelé panství a zájem o hrádek upadal. Busta byla přemístěna a hrádek pomalu chátral. Kvůli neudržovaným přístupovým cestám byl jen velmi těžko dostupný a nakonec se zřítila i část hradní síňě. Roku 1992 byl proveden stavebně historický průzkum.

Obnova hrádku a cest byla provedena v letech 1998-99, zdejším spolkem. Původní zřícenou střechu nahradila dřevěnná nástavba, která je přístupná po ocelovém mostě. Přístup z vyššího terénu přímo do patra vytváří dojem příkopu, materiál mostu však trochu narušuje ráz místa. Ke konci roku 1999 se do síně vrátila i busta hraběte Bertholda.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika