mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Praha-západ
Katastrální území: Dolní Břežany

GPS:49°57'43.637"N, 14°26'44.126"EDolní Břežany - deska s nápisem

Jen necelých 100m jižně od hradiště u Dolních Břežan se nachází velice zajímavá kamenná deska. Stojí nedaleko silnice vedoucí z Dolních Břežan do Lhoty.

Jedná se o obdélníkovou žulovou desku, zapuštěnou do země, se zkosenými horními rohy. Je vysoká necelý metr a podle umístění nápisu lze předpokládat, že je hlouběji v půdě než při své instalaci. Je to jedna z nejstarších, ne-li ta nejstarší "informační tabule" o archeologickém nalezišti.

Hlavní motiv desky nad několika řádky nápisu již není patrný. Na desce vyrytý nápis je jen částečně čitelný. Celkem se zde nachází šest řádků textu. V nejvyšším řádku je nápis "WALD", tedy les , druhý řádek je dobře čitelný a je na něm vyryto "HRADISCHTIE" (hradiště). Třetí řádek je hůře čitelný a dá se z něj dešifrovat "I - ABTHEILUNK(G)…" (německy 1.oddělení?). Čtvrtý řádek je dobře čitelný a lze z něj vyčíst jméno „BOHACZKA“. Spolu s nejlépe dochovaným čtvrtým řádkem "KULTURA" tvoří slovní spojení "pohanská kultura". Poslední řádek v úrovni terénu ukrývá letopočet "IN A = 1817.13 51(0)? ……". Pravděpodobně se jedná o dobu zasazení desky, nebo o připomínku jakéhosi nálezu na hradišti.

Před nedávnem (patrně v roce 2018) byla kamenná deska restaurována. Text odpovídá našemu čtení (se kterým mi pomáhal profesionální kampanolog, specialista na čtení reliéfů), liší se pouze na úplném konci, kde restaurátor vyhodnotil nejisté poslední 3 písmena ÔCE, s písmenem O se dá souhlasit, poslední dva znaky ale byly tak poškozené, že např. poslední E mohlo klidně být i B.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika