mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Prachatice
Katastrální území: Svinná Lada

GPS: Jezírko 48°59'55.409"N, 13°39'33.404"E
počátek NS: 48°59'49.384"N, 13°39'13.805"E


Přírodní památka

Kód ÚSOP: 933Chalupská slať

Zhruba kilometr severním směrem od obce Borová Lada se nachází jedna z nejkrásnějších šumavských slatí. Skládá se ze dvou samostatných vrchovišť, která jsou spojena mělkou vrstvou rašeliny v jeden komplex. Chalupská slať je jižní z nich, menší severní se nazývá Novosvětská.

Zdejší slať je přechodným typem mezi údolním vrchovištěm a horskými vrchovišti z šumavské náhorní plošiny. Největší mocnost rašeliny se nalézá v blízkosti vrcholového jezírka a dosahuje až 7m. Průměrná mocnost rašeliny je 1,9m. Na ploše 137ha je uloženo celkem 2340000m3 rašeliny. Ještě v minulém století bylo rašeliny více, ale proběhla zde těžba, která je dodnes na rašeliništi patrná. Zhruba uprostřed jižní slati se nachází Chalupské jezírko, které je největší rašelinné jezero v Česku, dosahuje rozlohy 1,3ha. V jezírku je několik plovoucích ostrůvků, na kterých roste řada vzácných druhů rostlin.

Slať je zpřístupněna naučnou stezkou, která vede po 0,5km dlouhé povalové cestě. Naučná stezka začíná začíná u budovy s informačním střediskem, hned vedle se nachází také naučné dětské hřiště. Povalový chodník vede k východu až do středu slatě a končí u Chalupského jezírka.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika