mapa

Kraj: Plzeňský
Okres: Tachov
Katastrální území: Kočov

GPS: 49°47'36.948"N, 12°44'8.092"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 10444/4-4811Janov - zřícenina kostela sv. Jana Křtitele

Jižně od Kočova, nad soutokem Sedlišťského potoka a Suché se nacházejí rozsáhlé zříceniny poutního kostela sv. Jana Křtitele.

První doložený kostel na tomto místě pochází z 16.století, v 17.století je uváděn jako poutní (někdy se spekuluje o ještě starším kostele v těchto místech, pocházejícím dokonce z 11.století, ten však nebyl ověřen). V letech 1728-1732 byl na jeho místě postaven nový, velký kostel v barokním slohu. Kostel fungoval do roku 1781, poté byl uzavřen a o tři roky později zrušen. V roce 1830 byla započata jeho adaptace na porcelánku, která byla dokončena v roce 1832. Ta ukončila provoz v roce 1845 a poté se objekt začal měnit na zříceninu. Západní část lodi byla rozebrána na stavební materiál. V roce 2000 byla zřícenina svévolně poškozena při natáčení jedné pohádky Z. Trošky, následně se zřítila velká část klenby. Z barokní fáze se dochovaly klenby, vítězný oblouk, členění fasád a některé okenní a dveřní otvory, z dob porcelánky je k vidění část přestropování a různé drážky.

V bezprostředním okolí se nachází pozůstatky vsi Janov. Zajímavá je zatím přesně neinterpretovaná konkávní deprese, která se nachází na západ od kostela a která z v poloviny přetíná nevýrazný ostroh,  v jehož zadní části kostel stojí. Snad se může jednat o pozůstatek příkopu, který opevňoval plochu cípu ostrohu.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika