mapa

Kraj: Královéhradecký
Okres: Trutnov
Katastrální území: Kuks

GPS: 50°23'45.472"N, 15°53'21.230"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 19798/6-3580

 

Národní kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 213Kuks - zřícenina kaple sv.Jana z Boha

Těsně za bylinkovou zahradou hospitalu Kuks se nachází zdevastovaný špitální hřbitov a v jeho středu jsou k vidění zbytky kaple sv.Jana z Boha.

Hřbitov je orientován přímo k ose zahrady a kaple stála přímo uprostřed. Na špitální hřbitov se od roku 1744 pohřbívaly ostatky chovanců hospitalu. V 19.století byl rozšířen do současné podoby. Za války se zde fungoval lazaret a z té doby tu jsou hromadné hroby. Po válce sloužil až do 70.let k pohřbívání obyvatelům Kuksu.

Kaple, která byla užívána též jako márnice byla vystavěna okolo roku 1720 na osmibokém půdoryse. Čtyři hlavní strany byly dlouhé a čtyři kratší byly vlastně pouze zkosenými nárožími. Zastřešena byla zkosenou valbovou stříškou. Na dvou dlouhých stranách byly kruhová okna a na krátkých stranách výklenky. Vstup zajišťoval prostý nezdobený portál. Pod kaplí byla krypta, která se dochovala do dneška. Ne tak samotná kaple, která nebyla od války opravována a v roce 1992 byla stržena, protože hrozila zřícením. Dnes je z ní k vidění částečně zanešená krypta, kterou zabezpečuje mříž, dlážděná podlaha a malé části obvodového zdiva. U hřbitovní zdi je složeno ostění vstupu.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika