mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Jablonec nad Nisou
Katastrální území: Albrechtice v Jiz. horách

GPS: 50°48'3.202"N, 15°16'37.095"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 11290/5-5756Protržená přehrada

Přehrada se nachází na toku Bílé Desné, nedaleko Josefova Dolu. Impulsem pro stavbu byly časté záplavy ve 2.polovině 19.století.

Výstavba probíhala od roku 1912 do září 1915, kolaudace proběhla v listopadu téhož roku. Problémy začaly ji při stavbě, kvůli světové válce se nedostávalo financí, navíc několikrát stavbu postihly výrazné deště. Přehrada sestávala z 235 m dlouhého sypaného tělesa, které přetlo údolí Bílé Desné v sousedství Mariánskohorských boud. Součástí hráze byla šoupátková věž, přepadová kaskáda na odvádění velké vodu na západní straně a spojovací štola.

Po deseti měsících, kdy se přehrada napouštěla spatřili dne 18.9.1916 lesní dělníci pramen prostupující tělesem hráze. Přestože byly v krátké době otevřeny uzávěry hráze, netrvalo více než 70 minut od prvního pozorování ke katastrofě. Hráz přehrady se protrhla v místech šoupátkové věže. Vlna, která se z přehrady vyvalila, likvidovala vše v údolí. U pily nad Desnou strhla uskladněné klády a ty jako beranidlo rozrážely vše pod sebou. Katastrofická událost si vyžádala 65 lidských životů, nechala po sobě 33 zničených budov, 69 dalších poškodila. Za příčinu katastrofy bylo určeno nedostatečně hutnění tělesa hráze a geologická porucha, která se nacházela níže, než kam dosáhly průzkumné sondy. Soudní proces skončil po 17 letech osvobozením stavitelů. Krátce po katastrofě bylo vypracováno několik návrhů na obnovení přehrady, ale žádný nebyl realizován.

Dnes je přehrada turistickou atrakcí, kromě protržené hráze se dochovala i šoupátková věž, která dnes solitérně ční v místech, kde byl masiv přehrady odplaven. Štola již není přístupná, protože se stala zimovištěm až jedenácti druhů netopýrů.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika