mapa

Kraj: Jihočeský
Okres: Tábor
Katastrální území: Stádlec/Dobřejice

GPS: 49°22'2.253"N, 14°30'52.834"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 11764/3-5373

 

Národní kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 168Řetězový most u Stádlce

Zajímavá technická památka v empírovém stylu přemosťuje řeku Lužnici nedaleko Stádlce v okrese Tábor. Most funguje pro pěší, cyklisty, motocyklisty a osobní automobily.

Původně most překračoval řeku Vltavu u Podolska asi 10km východně od Písku, kde byl postaven V.Lannou podle projektu B.Schnirchva v letech 1847-48. V souvislosti s dokončením stavby Orlické přehrady a s napouštěním přehradního jezera, které by most zatopilo, byl celý rozebrán, jednotlivé díly byly označeny a uloženy. Z různých míst, která přicházela v úvahu pro další použití mostu, bylo nakonec vybráno údolí Lužnice u Stádlce v místech, kde se řadu let přes řeku převáželo. Řečiště i silnice zde byly obdobně široké jako na místě, kde most původně stával. Podle dokumentace byly originální části znovu sestaveny a 25.5.1975 byl most otevřen.

Most o celkové délce 157m je zavěšen na dvou dvojitých prohnutých řetězech. Ty jsou spojeny s dřevěnou mostovkou vertikálními táhly. Řetězy jsou protaženy otvory ve dvou kamenných pylonech ohraničujících most a zakotveny do vyzděných kamenných bloků.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika