mapa

Kraj: Karlovarský
Okres: Sokolov
Katastrální území: Kámen u Kraslic

GPS: 50°18'2.229"N, 12°24'29.320"E


Přírodní památka

Kód ÚSOP: 610Vysoký Kámen

Zhruba 5km severně od obce Luby, téměř u hranice s Německem se nachází zdálky viditelný skalní útvar zvaný Vysoký Kámen. Dominuje širokému okolí a z určitých úhlů věrně připomíná zříceninu hradu. Na jeho vrcholu (774 m n. m.) se nachází upravená vyhlídka s dalekým rozhledem. Vyhlídka se nachází v samém jižním cípu skalního útvaru a je přístupná pomocí železné lávky a schodiště ohrazeného zábradlím.

Své bezprostřední okolí převyšuje o více než 20m. Skalní útvary probíhají severojižním směrem v délce asi 300m. Materiálem je tmavošedý spodnoordovický drobovými kvarcity bohatý magnetit, který jsou podstatně tvrdší než okolní krystalické břidlice.

Krásná vyhlídka je písemnými prameny zaznamenáno již roku 1808, kdy se na jižním skalním bloku zřídil trigonometrický bod. V roce 1880 byla na jižním vrcholu ve výšce 774m zbudována dřevěná vyhlídková plošina. Po dvou letech byla vyměněna za kamennou a přístup zajišťoval žebřík s kovovým zábradlím. Před 2.světovou válkou pod Kamenem stával oblíbený hostinec, dnes se z něj dochovala pouze studna.

Při dobrém počasí je z vyhlídky vidět například vrch Dyleň v Českém lese, Háj u Aše, hora Klínovec a především panoramaticky široké okolí.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika