mapa

Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Katastrální území: Zámek Žďár

GPS: 49°34'48.71"N, 15°56'31.154"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 11797/7-4653

 

Národní kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 221Zelená Hora

Poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Stavba byla zahájena v roce 1719, vysvěcen byl v roce 1722. Jedná se o nejvýznamnější Santiniho práci v závěru jeho života.

Chrám je postaven na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy, podle legendy, která praví, že v místě utonutí Jana Nepomuckého se objevila koruna z pěti hvězd. Do celého areálu vede pět vchodů, uvnitř chrámu je pět kaplí a pět oltářů. Celou stavbou se prolínají dva slohy - gotika a baroko. Množství oken poskytuje dostatek světla, které barokně rozšiřuje celý prostor a dává možnost vyniknout sochařské výzdobě, pojaté jednoznačně v barokním charakteru. Díky zajímavému umístění oken není v celém kostele žádný tmavý kout. Ambit okolo chrámu má půdorys deseticípé hvězdy. Byl navržen architektem současně s chrámem, k jeho dokončení však došlo až roku 1769. Kostel velmi poničil požár v roce 1784. V říjnu téhož roku byl pak císařem Josefem II. zrušen klášter, včetně poutního kostela. Vnitřní inventář kostela byl přenesen do okolních farností. Obnova kostela trvala až do roku 1830.

Výjimečná hodnota tohoto poutního kostela vedla k tomu, že v roce 1994 byl zapsán jako první solitérní stavba v českých zemích do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika