mapa

Kraj: Ústecký
Okres: Louny
Katastrální území: Žatec

GPS: 50°19'30.371"N, 13°32'43.174"EŽatec - tramvajová trať

Želežniční zastávka Žatec se nachází na druhé straně řeky Ohře a zboží muselo být do města přesouváno. Přeprava okurek, chmele a dalšího zboží na trhy však byla stále obtížná a městská rada bohatého města hledala řešení, jak přesun komodit zrychlit. Zdánlivě ideální řešení nabídla městské radě v roce 1898 firma Kummer & Co Dresden Niedersedlitz, která navrhla vybudovat městskou tramvajovou trať. Následně městská rada rozhodla o její výstavbě.

Trať měla mít délku 3,5 km od nádraží přes město k Okurkovému náměstí. Měla přepravovat nejen zboží ale i lidi. Z počátku se počítalo se dvěma elektrickými lokomotivami a odhad zněl na 50 000 přepravených vagónů za rok. Protože Žatec stojí na výrazném ostrohu, bylo nutno překonat poměrně výrazné stoupání. K tomu měla sloužit přídavná "lanová" lokomotiva v Nádražní ulici, která měla tramvaj s vagóny za sebou táhnout. Buben navijáku, který táhl lano ve žlábku mezi kolejemi, měl být poháněn čtyřmi motory s celkovým výhonem 80 koňských sil. Vlastní elektrická centrála měla vyrábět proud o napětí 500V za pomoci plynových motorů. Ministerstvo ale nechtělo povolit kombinovanou dopravu s lanovkou a v roce 1900 jednání ukončil konkurs firmy Krummer. V roce 1902 byl projekt obnoven, jeho součástí měl být i nový ocelový most přes řeku. Ministerstvo však stále kladlo byrokratické překážky a celý projekt se neúnosně finančně navyšoval, například i kvůli nutnosti zboření několika domů.

K celé realizaci nakonec nedošlo a z tramvajové trati se dochovala pouze 94 m dlouhý úsek se zastávkou na náměstí Prokopa Velkého.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika