mapa

Kraj: Praha
Okres: Praha 4
Katastrální území: Kunratice

GPS: 50°1'11.902"N, 14°28'29.273"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 40793/1-1686



Nový Hrad u Kunratic - obléhací tábor

Severně od Kunratic na ostrohu, který obtéká Kunratický potok, stojí zříceniny Nového Hradu. Před ním se dochovaly pozůstatky obléhacího tábora z let 1420-21. Zikmund nechal na konci května roku 1420 na hradě svou posádku, aby střežila blízkou důležitou cestu. Koncem roku přitáhli k Novému Hradu Pražané, začali jej aktivně obléhat. Protože husitské dělostřelectvo značně poničilo hradní opevnění, posádka se 25.1.1421 vzdala. Ale nedodržela dohodnuté podmínky a tak podnikli Pražané o dva dny později na Nový Hrad úspěšný útok. Dobyli jej a pobořili.

Obléhací tábor se jedinečně zachoval. Jak opevnění proti hradu s postavením obléhacích strojů, tak i vnější opevnění. Dobře je zachováno i vnitřní zázemí ve formě zemnic. Pražané patrně z chodu dobyli hradní předhradí a jeho dvojité opevnění přestavěli na čelní opevnění obléhacího tábora. Vnější příkop, který se nacházel na ploše tábora zasypali, zbyly z něj pouze fragmenty na stranách. Původní vnitřní val předhradí zploštili, aby na něj mohli instalovat praky a děla, dodnes jsou palebné pozice na valu patrné. Ve střední a zadní části tábora jsou pozorovatelné stopy po zemnicích a dalším vybavení tábora. Východní stranu blokuje zdvojené opevnění. Vnitřní linie sestává z valu a vnějšího příkopu, složitěji je utvářená vnější linie. Ta je mírně vyklenutá a na čtyřech místech ji zpevňují čtverhranné bašty vystupující před linii. Některé zemnice byly vybudovány i mimo opevněný areál.

Obléhací tábor patří k nejlépe dochovaným nejen v rámci Čerské republiky, ale i v rámci celé evropy. Proto je s údivem, že se najdou jedinci, kteří ho poškozují. Jedná se především o nepochopitelné úpravy terénu pro cyklokrosovou trať. Ta velmi poškozuje jak zbytky opevnění tábora, tak i zbytky zemnic uvnitř ohrazené plochy.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika