Kraj: Praha GPS: 50°1'11.902"N, 14°28'29.273"E Kulturní památka Číslo rejstříku ÚSKP: 40793/1-1686 |
Severně od Kunratic na ostrohu, který obtéká Kunratický potok, stojí zříceniny Nového Hradu. Před ním se dochovaly pozůstatky obléhacího tábora z let 1420-21. Zikmund nechal na konci května roku 1420 na hradě svou posádku, aby střežila blízkou důležitou cestu. Koncem roku přitáhli k Novému Hradu Pražané, začali jej aktivně obléhat. Protože husitské dělostřelectvo značně poničilo hradní opevnění, posádka se 25.1.1421 vzdala. Ale nedodržela dohodnuté podmínky a tak podnikli Pražané o dva dny později na Nový Hrad úspěšný útok. Dobyli jej a pobořili.
Obléhací tábor se jedinečně zachoval. Jak opevnění proti hradu s postavením obléhacích strojů, tak i vnější opevnění. Dobře je zachováno i vnitřní zázemí ve formě zemnic. Pražané patrně z chodu dobyli hradní předhradí a jeho dvojité opevnění přestavěli na čelní opevnění obléhacího tábora. Vnější příkop, který se nacházel na ploše tábora zasypali, zbyly z něj pouze fragmenty na stranách. Původní vnitřní val předhradí zploštili, aby na něj mohli instalovat praky a děla, dodnes jsou palebné pozice na valu patrné. Ve střední a zadní části tábora jsou pozorovatelné stopy po zemnicích a dalším vybavení tábora. Východní stranu blokuje zdvojené opevnění. Vnitřní linie sestává z valu a vnějšího příkopu, složitěji je utvářená vnější linie. Ta je mírně vyklenutá a na čtyřech místech ji zpevňují čtverhranné bašty vystupující před linii. Některé zemnice byly vybudovány i mimo opevněný areál.
Obléhací tábor patří k nejlépe dochovaným nejen v rámci Čerské republiky, ale i v rámci celé evropy. Proto je s údivem, že se najdou jedinci, kteří ho poškozují. Jedná se především o nepochopitelné úpravy terénu pro cyklokrosovou trať. Ta velmi poškozuje jak zbytky opevnění tábora, tak i zbytky zemnic uvnitř ohrazené plochy.
Fotogalerie |
---|