mapa

Kraj: Královehradecký
Okres: Rychnov nad Kněžnou
Katastrální území: Neratov v Orlických horách

GPS: 50°12'58.192"N, 16°30'45.663"EAnna

Na vrcholu Anenského kopce v Orlických horách stojí vedle horské kaple rozhledna, podle polohy nazvaná Anna. Není první rozhlednou, která na vrcholu kopce stojí, tou byla rozhledna postavená v prvním desetiletí 20.století jednoduchá dřevěná věž vysoká asi 8m. Kaple byla v roce 1937 rozebrána a přesunuta do obce Hadinec kvůli výstavbě vojenského opevnění. Rozhledna zanikla zanedlouho, v průběhu 2. světové války.

V roce 2010 zde byla postavena nová rozhledna. Slavnostní otevření proběhlo 28.10.2010. Jedná se o poměrně klasickou rozhlednovou konstrukci. Středový ocelový sloup obtáčí točité schodiště až do výšky 12m, kde se nachází nejvyšší vyhlídková plošina. Nosná konstrukce se skládá ze čtyř dřevěných hranolů, které nejsou upevněny do zapuštěných betonových základů. Dřevěná konstrukce vytváří dvě výškové úrovně mezi zemí a horní vyhlídkovou plošinou, které nesou menší vyhlídkové plošinky. Celá rozhledna je zastřešena osmibokou stanovou stříškou, která kopíruje půdorys vyhlídkové plošiny. Celková výška rozhledny dosahuje 17m.

Rozhledna je přístupná celoročně a vstup není zpoplatněn. Výhled, který částečně omezují dorůstající stromy, nabízí krásné pohledy na značnou část Orlických hor, vidět je též Kralický Sněžník a blízké Rychnovsko, Žamberecko a část Polska.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika