mapa

Kraj: Vysočina
Okres: Třebíč
Katastrální území: Kladeruby nad Oslavou

GPS: 49°7'37.963"N, 16°8'55.607"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 23885/7-2786Babylon

Na vrcholu Zeleného kopce, který se zdvihá východně od Kramolína, stojí nejstarší kamenná rozhledna Moravy. Věž nechal postavit hrabě J.V.Haugwitz v roce 1831 pro účel měření stabilního katastru. Věž se tehdy nacházela v parku rodinného loveckého zámečku.

Je vystavěna z lomového kamene a cihel a tvarem připomíná obrannou věž. Věž je založena na čtvercové základně s mohutnými nárožními opěráky, které dosahují až do výšky 1.patra. S každým dalším patrem se věž tenčí. Od 2.patra je založena jako oktogon. Ve 3.poschodí, které slouží k rozhledovým účelům se nachází osm oken. Podlaha vyhlídkového podlaží se nachází ve výšce 18m. Na stropě je vyobrazena nástěnná malba znázorňující osm iónských sloupů, které nesou iluzívní kupoli se znameními zvěrokruhu. Během prusko-rakouské války v roce 1866 byla signální věž zmenšena o jedno poschodí. Důvodem snad bylo, aby nešlo dohlédnout do Vídně. Rozhledna tak získala dnešní výšku 24,5m. V nadpraží vstupu je osazena deska s datací.

Rozhledna je otevřena od 1.5 do konce září v sobotu a v neděli odpoledne od 13.00–17.00. Mimo otevírací dobu je nutné domluvit vstup telefonicky. Rozhledna nabízí celokruhový rozhled, kterému vévodí Českomoravská vrchovina, část Brna, Pavlovské vrchy a blízká jaderná elektrárna Dukovany. Při výjimečně dobrých podmínkách lze dohlédnout až na Alpy.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika