mapa

Kraj: Olomoucký
Okres: Jeseník
Katastrální území: Horní Hoštice

GPS: 50°23'26.332"N, 16°54'9.573"EBorůvková hora

Na Borůvkové hoře, jednom z vrcholů hřebene Rychlebských hor, v těsném sousedství státní hranice s Polskem stojí od roku 2006 rozhledna. Není první rozhlednou na tomto místě, dříve zde stála dřevěná věž již v 70.letech 19.století, nevydržela dlouho a v roce 1890 ji nahradila podobná stavba. Na počátku 20.století byla rozhledna ve velice špatném stavu a po tragické nehodě byla uzavřena, v září roku 1900 spadla při větrně smršti. V roce 1908 zde byla postavena již třetí rozhledna v pořadí, opět dřevěná, ale tentokrát o dost vyšší. Vyhlídková plošina se nacházela ve výšce 21 m, ale i tuto rozhlednu strhl prudký vítr, stalo se tak v roce 1922.

Následoval mnohaletý rozhlednový hiát až do roku 2006, kdy došlo od dubna do září ke stavbě současné rozhledny. Slavnostní otevření za hojné účasti proběhlo dne 7.10.2006. Rozhledna dosahuje výšky 26,1 m, rozhlednová plošina se nachází 24 m nad povrchem. Věž je ocelová, kotvená v betonových základech a výstup na kruhovou vyhlídkovou plošinu vede po točitém schodišti. Plošina je zaklenuta kuželovitou stříškou na kruhovém půdoryse. Ocelová konstrukce rozhledny je obložena dřevem včetně střechy, výjimku tvoří pouze spodní 3 m, které jsou obloženy zdobným kamenem a uvnitř cihlovou konstrukcí. Součástí je i v těsném sousedství umístěná kamenná stavba na obdélném půdoryse (turistická útulna), která je s věží propojena krátkým krytým koridorem. Hlavní vstup do rozhledny ale vede z druhé strany.

Rozhledna je otevřena denně o prázdninách, mimo sezónu bývá otevřena pouze o víkendech. Celokruhový výhled umožňuje pozorovat jak polskou, tak českou stranu. K vidění je například na Otmuchowské a Nyské jezero, Londek Zdroj na polské straně a Šerák, Praděd, Smrk, Králický Sněžník na straně české. Při výborné viditelnosti lze vidět i Krkonoše.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika