mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Jablonec nad Nisou
Katastrální území: Lučany nad Nisou

GPS: 50°45'22.476"N, 15°12'21.292"E


Kulturní památka

Číslo rejstříku ÚSKP: 105656Bramberk

Rozhledna se nachází na jižním výběžku vrcholu Bramberku ve výšce 787 m.n.m., asi 4km severovýchodně od centra Jablonce nad Nisou.

Od roku 1889 tu stála dřevěná rozhledna, která vyhořela a v letech 1911-1912 a byla nahrazena kamennou věží podle projektu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Kamenná věž postavená převážně z žuly byla otevřena 16.června 1912. Celková výška rozhledny dosahuje 21m, Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 18,5m. Vnitřkem věže stoupá dřevěné schodiště, zprvu lemuje na vnitřní straně čterhranný půdorys aby se na poslední metry změnilo v točité schodiště. Čtvercový půdorys věže se směrem vzhůru mírně tenčí a na vrcholu na něj nasedá osmiboká nástavba s vyhlídkovou plošinou. Oplechovanou střechu ve tvaru rotační báně završuje nástavba hromosvodu.

Rozhledna nabízí krásný rozhled do krajiny na Černostudniční a Prosečský hřeben, Krkonoše, masiv Ještědu a částečně na Lužické hory. Rozhledna je otevřena v sezóně každý den, v měsících lemujících sezónu o víkendech. V roce 2008 byla kvůli spekulacím vlastníků uzavřena, situace se však naštěstí podařila vyřešit. V roce 2015 byla prohlášena kulturní památkou a po nutných opravách opět slouží svému účelu.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika