mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Kolín
Katastrální území: Cerhenice

GPS: 50°4'16.534"N, 15°3'52.768"ECerhenice i

Středočeská obec Cerhenice se pyšní jedním unikátem. Na jejím katastru se nacházejí dvě rozhledny, které jsou tvarově téměř identické. Pokud tedy lze v tomto případě hovořit o rozhlednách a pokud se vlastně s těmito vyhlídkovými stavbami lze pyšnit. Jsou totiž krásnou ukázkou občasné nesmyslnosti dotací.

Severní rozhledna u hřbitova ještě jakési opodstatnění má (na rozdíl od druhé místní rozhledny), sice žádný pořádný výhled nenabízí, ale aspoň nějaký.

Stavba rozhledny započala na konci roku 2014 a dokončena byla v polovině roku 2015. Zpřístupněna veřejnosti byla 26.7.2015. Stavba je celodřevěná na čtvercovém půdoryse. Dosahuje celkové výšky 6m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 3m. Nahoru se vystupuje po schodišti, které je 2x zalomené o 90 stupňů. Plošinu zastřešuje stanová střecha. Veškeré kulatiny a prkna, ze kterých je rozhledna postavena jsou natřeny červenou barvou, výjimkou je pouze střecha, která je bílá.

Rozhledna je postavena na trochu nešťastném místě, takže více než polovina rozhledu směřuje na vedlejší hřbitov a do zahrady domu, který se nachází v těsném jižním sousedství. Jediný výhled tak nabízí severozápadní a západní strana, kde lze pozorovat rovinaté okolí a v dálce jsou vidět Poděbrady a Nymburk. Vyhlídka je volně přístupná po celý rok.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika