mapa

Kraj: Středočeský
Okres: Kolín
Katastrální území: Cerhenice

GPS: 50°4'12.370"N, 15°3'45.360"ECerhenice II

Středočeská obec Cerhenice se pyšní jedním unikátem. Na jejím katastru se nacházejí dvě rozhledny, které jsou tvarově téměř identické. Pokud tedy lze v tomto případě hovořit o rozhlednách a pokud se vlastně s těmito vyhlídkovými stavbami lze pyšnit. Jsou totiž krásnou ukázkou občasné nesmyslnosti dotací.

Jižní rozhledna postavená jako součást Parku Květoslavy Šátkové vůbec neplní hlavní funkci rozhleden, zprostředkovat výhled do krajiny. Stavba rozhledny započala na konci roku 2014 a dokončena byla v polovině roku 2015. Zpřístupněna veřejnosti byla 26.7.2015.

Stavba je celodřevěná na čtvercovém půdoryse. Dosahuje celkové výšky 6m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 3m. Nahoru se vystupuje po schodišti, které je 2x zalomené o 90 stupňů. Plošinu zastřešuje stanová střecha. Z vrcholku střechy vystupuje asi metr dlouhá kulatina s množstvím kamer, které jsou rozmístěny k sledování celého okolí, úplně na vrcholu se nachází drobná větrná turbína, která měla napájet "šmírovací" soustavu. Minimálně v roce 2016 je celá tato soustava nefunkční.

Šmírování okolí bylo patrně hlavní funkcí vyhlídkové věže, protože výhled, který rozhledna zprostředkovává je zoufalý. K vidění je vlastně jen bezprostřední okolí, hradba blízkého lesa a architektonicky zcela nezajímavá novodobá zástavba západní části Cerhenic. Vyhlídka je volně přístupná po celý rok.


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika