mapa

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Katastrální území: Semily

GPS: 50°36'45.369"N, 15°21'37.210"ECimrmanova nejnižší rozhledna v Nouzově

Severovýchodně od Semil, v osadě Nouzov se do hloubky 10cm "tyčí" rozhledna, která je světovým unikátem. Jedná se o nejnižší rozhlednu u nás a snad i na celém světě.

Vzhledem k tomu, že Jára Cimrman trpěl akrofóbií, tedy strachem z výšek a závratěmi, mu bylo líto, že přichází o daleké výhledy z rozhleden. Vyprojektoval tedy takovou rozhlednu, která by mu tyto obtíže nezpůsobovala. Původní plán sice odnesl v roce 2007 hurikán Kiril, ale dílo v té době již rok stálo. A tak poblíž nejvyššího místa v Nouzově, vysoko nad městem Semily stojí rozhledna s pěkným výhledem, ze které nikdo závrať nedostane.

Vydlážděná vyhlídková plošina je zhruba 15cm zahloubena pod povrch. Ohrazuje jí dřevěné zábradlí a k jejímu vybavení patří prototyp Cimrmanova dalekohledu, popis výhledu s panoramatickým znázorněním okolních kopců (včetně jednoho neexistujícího) a tabule s popisem rozhledny. Vedle rozhledny stojí ještě telefoní budka na ruční pohon, budoucí památná lípa a další úsměvy vzbuzující vybavení. Do budoucna se počítá se stavbou kamenné rozhledny, k tomuto účelu byla vedle lípy zřízena sbírka kamenů, ze které má být v budoucnu stavba realizována. Cimrmanova nejnizsi rozhledna v Nouzove


Fotogalerie

grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika
grafika grafika grafika grafika grafika